8 września 2020r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym obyło się czytanie fragmentów „Balladyny” J. Słowackiego w ramach Narodowego Czytania dzieł literatury polskiej, które ma miejsce co roku od 2012 r, kiedy to para prezydencka zainicjowała akcję wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła wówczas do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W ubiegłym roku czytaliśmy polskie nowele.
,,Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” –napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania styczniowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.
Do czytania w tuszowskiej szkole zaprosiła Renata Paterak sekretarz gminy Tuszów Narodowy, cytując słowa prezydenta RP: ,,Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości”.
Małgorzata Wieczerzak –dyrektor szkoły przypomniała biografię Juliusza Słowackiego, a młodzież z klasy VIII pięknie zaprezentowała fragmenty dzieła, które jest obowiązkową lekturą w szkole podstawowej.
Spotkanie zostało zorganizowane na dziedzińcu szkolnym.